Czas trwania wyborów – jeden czy dwa dni?

15 listopada 2017

Jeden czy dwa dni? – czas trwania wyborów

Przyzwyczailiśmy się już do wyborów dwudniowych. Nie da się ukryć, że dwudniowy czas trwania wyborów jest wygodny. Jeżeli nie uda się zagłosować pierwszego dnia, zawsze pozostaje możliwość zagłosowania dnia kolejnego. Przy niskiej frekwencji wyborczej, z jaką mamy do czynienia w Polsce praktycznie w każdych wyborach, rozwiązanie tego rodzaju pozostaje zasadne. Wyborcy często nie są zmotywowani do pójścia na głosowanie. Często głosują niejako przy okazji – wyjścia do sklepu, do kościoła, na spacer. Jedynie zmotywowany elektorat specjalnie wybiera się na głosowanie, a takiego elektoratu w Polsce nie ma dużo.

Przeciwnicy dwudniowych wyborów wskazują, że czas ich trwania niczego nie zmienia. Próbuje się odsiać wyborców niezdecydowanych, głosujących właśnie „przy okazji”, jako wyborców niereprezentatywnych. Wskazuje się również, że dwudniowy okres wyborów zwiększa ryzyko wystąpienia przestępstw wyborczych. W tym zakresie nie pojawiają się jednak konkretne zarzuty oraz przykłady. Wydaje się więc, że argument ten powstał niejako na wyrost.

Wybory tylko jednodniowe – nowelizacja Kodeksu wyborczego

Zgodnie z proponowaną zmianą – art. 4 Kodeksu wyborczego (o samej nowelizacji przeczytaj tutaj) przewidywać będzie jedynie wybory jednodniowe. Według projektodawców, uregulowanie takie ma wpłynąć na zmniejszenie liczby nieprawidłowości mogących mieć miejsce w trakcie wyborów, poprzez ograniczenie czasu trwania wyborów. Oparto się więc na jednym z wyżej wskazanych argumentów… jednym z mniej przekonujących. Oczywiście, wybory jednodniowe obniżają koszt przeprowadzenia wyborów, ale jednak nieznacznie. Koszt ten znacznie zwiększą inne proponowane zmiany, w sumie więc niewiele się w tym zakresie zmieni.

Co z osobami pracującymi?

Wybory jednodniowe organizowane były w ramach wyborów samorządowych oraz do Parlamentu Europejskiego. Są to te rodzaje wyborów, z którymi ludzie utożsamiają się najbardziej, wybierają bowiem swoich bezpośrednich przedstawicieli. Wiele osób chciałoby wziąć udział w tych wyborach, co może się okazać dla nich niemożliwe. Należy pamiętać o osobach pracujących, których dyżury uniemożliwiają niejednokrotnie wzięcie udziału w głosowaniu. Należy również pamiętać o wypadkach losowych, kiedy to dana osoba nie będzie w stanie zagłosować w konkretnym dniu. Oczywiście, sytuacji takich nie niwelują również wybory dwudniowe, jednak na pewno zmniejszają ich liczbę.

Wydaje się, że nasze społeczeństwo nie wykształciło jeszcze tradycji udziału w wyborach – zaangażowania w sprawy polityczne. Wybory jednodniowe wydają się być dobrym rozwiązaniem w społeczeństwach politycznie aktywnych, w innym przypadku niepotrzebnie ograniczają bowiem możliwość udziału w wyborach i możliwość kształtowania się zaangażowania politycznego na przyszłość. Ostatecznie wygrywa bowiem przyzwyczajenie – jeżeli raz nie poszedłem na głosowanie, to i kolejnym razem nie pójdę. Jeżeli zaś rodzice nigdy nie chodzili na głosowanie, to dlaczego miałyby to robić ich dzieci w przyszłości?

Komentarze (0)

Ten wpis jeszcze nie został skomentowany.
Dodaj pierwszy komentarz poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *