Pooglądajmy wybory – czyli o tym jak PKW widzi transmisję z lokalu wyborczego

11 kwietnia 2018

Dnia 9 kwietnia 2018 r. Państwowa Komisja Wyborcza wypełniła obowiązek nałożony na nią na podstawie art. 52 § 10 Kodeksu wyborczego podejmując uchwałę w sprawie określenia warunków technicznych transmisji z lokalu wyborczego oraz rejestracji obrazu i dźwięku, w przypadku, gdy transmisja nie jest możliwa. W podjętej uchwale Państwowa Komisja Wyborcza wskazała jedynie, że rejestracja ma odbywać się przy pomocy co najmniej dwóch kamer cyfrowych. Powyższe zdanie praktycznie w całości wyczerpuje treść uchwały.

Państwowa Komisja Wyborcza zastosowała pewien wybieg – z formalnego punktu widzenia podjęła uchwałę, do którego to działania została zobowiązana przepisami prawa, w praktyce jednak uchwała nie odpowiada na żadne pytania i nie rozwiewa żadnych wątpliwości związanych z organizacją transmisji. PKW miała ciężki orzech do zgryzienia – nie dość, że wokół transmisji w ogóle narastają liczne wątpliwości, to jeszcze nikt nie ma pomysłu, w jaki sposób ją przeprowadzić. Nie chodzi już tylko o problemy prawne, ale także problemy techniczne – czyli w jaki sposób przeprowadzić tka dużą liczbę transmisji oraz przy pomocy jakiego sprzętu to zrobić. Osobiście nie wyobrażam sobie, aby serwery PKW przetrwały taką liczbę transmisji, jeżeli miałyby one być dostępne na żywo właśnie na tej stronie.

PKW powyższych problemów zdaje się nie zauważać. Uchwała pomija całkowicie problem tego, co powinno być nagrywane (czy całość lokalu wyborczego, czy urna, czy komisja, itp.), nie wskazuje na sposób dokonania transmisji poprzez stronę internetową, nie określa sposobu połączenia ze stroną internetową, itp. Stanowi ona więc jedynie kadłubek, bo nawet nie szkic, docelowej uchwały. Nie oznacza to, że PKW nie zdaje sobie sprawy z istnienia problemu – przedstawiciele Komisji często w tym temacie się wypowiadali. Chodzi raczej o to, o czym wspomniałem na wstępie – PKW wypełniła nałożony na nią obowiązek. Jakoś wypełnienia tego obowiązku nie ma w ogóle znaczenia.

W praktyce można więc mieć wątpliwości, czy dokonanie transmisji z lokali wyborczych w trakcie najbliższych wyborów samorządowych w ogóle będzie możliwa. Wydaje się, że treść uchwały właśnie na tym się opiera – szykuje grunt pod nagrywanie przebiegu wyborów, nie zaś pod ich transmisję lub też w ogóle pod rezygnację z nagrywania wyborów.

Komentarze (0)

Ten wpis jeszcze nie został skomentowany.
Dodaj pierwszy komentarz poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *