Zmiany w Kodeksie wyborczym – jak szybko wejdą?

12 listopada 2017

Dnia 10 listopada 2017 r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Wśród zmienianych ustaw znajduje się również ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 15), co pozostaje sporym zaskoczeniem. Zapowiedzi wprowadzenia zmian w Kodeksie wyborczym nie są nowe, złożenie jednak gotowego projektu tak nagle wydaje się być ruchem niezwykle pospiesznym. Oczywistym jest przy tym, że chodzi o zbliżające się wybory samorządowe.

Projektodawcy w uzasadnieniu zmian Kodeksu wyborczego wskazali, że planowane zmiany tej ustawy mają na celu zapewnienie: „należytej transparentności, przejrzystości, obywatelskiej kontroli nad procesem wyborczym oraz organami zobligowanymi do przygotowania i przeprowadzenia wyborów”. Projektowane zmiany dotyczą przy tym zarówno instytucji szczegółowych (np. sposób głosowania), jak i instytucji ogólnych (np. zmiany w Państwowej Komisji Wyborczej).

Niestety, projektowane zmiany częściowo zostały przygotowane w znacznym pośpiechu. Widać to szczególnie w przypadku instytucji np. głosowania korespondencyjnego, które zostało w całości usunięte. Projekt zawiera niestety dużo więcej mniejszych i większych błędów. Część z tych błędów może zostać poprawiona w ramach procesu ustawodawczego, część wymaga jednak dogłębnego przemyślenia i analizy.

Pozostaje liczyć na to, że proces ustawodawczy zostanie przeprowadzony w sposób odpowiedni i pozwalający na odbycie społecznej dyskusji co do wprowadzanych zmian.

W kolejnych wpisach będę przyglądał się poszczególnym zmianom szczegółowo – zachęcam więc do czytania!

Komentarze (0)

Ten wpis jeszcze nie został skomentowany.
Dodaj pierwszy komentarz poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *